Jak dbać o róże?

Submitted by on Sty 20, 2017

Już od bardzo dawna kwiaty róży oczarowują nas swoim wdziękiem i jakże cudownym zapachem. Tylko pomyślmy spacer różanymi grządkami to uczta dla naszych zmysłów. Mimo, że róże nie należą do roślin łatwych w uprawie to zapewne każdy miłośnik ogrodów chciałby je mieć. Z tego też względu jeśli zdecydujemy się na ich uprawę wskazane jest, abyśmy poznali podstawowe tajniki ich uprawy. Dzięki temu nie rozczarujemy się, a jedynie będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami i to przez cały sezon. Praca nad różami na pewno nam się opłaci. Zatem, jak dbać o róże?

jak dbać o róże

Źródło: pixabay.com

JAK DBAĆ O RÓŻE:

WYMAGANIA GLEBOWE/STANOWISKO

Stanowisko dla róż jest niezwykle ważne, gdyż źle dobrane może zniweczyć nasze późniejsze starania. Róże bardzo kochają słońce, a półcień jedynie tolerują. W półcieniu nieźle będą rosły róże krzewiaste, pnące i parkowe. Inne zaś gatunki najlepiej zakwitną w słońcu. Nie może to być oczywiście wystawa zbyt gorąca, pod ścianą, czy okapem budynku. Dlaczego? Dlatego, że w takich warunkach róże atakują mączniaki i przędziorki. Miejsce dla róż musi być słoneczne, ale przewiewne. Rodzaj podłoża również ma znaczenie. Najlepsze są gleby piaszczysto – gliniaste, lessowe, przepuszczalne, dobrze napowietrzone, głęboko uprawione. Dobry początek różom zapewni podsypanie w dołek rozłożonego obornika krowiego lub końskiego, albo chociażby suszonego. Taki udany start róż w nowym sezonie zależy między innymi od sposobu ich sadzenia. I tak róże z gołym korzeniem moczymy przez około 10 godzin, natomiast pozostałe podlewamy, aby bryła namokła. Dół powinien być dwa razy większy niż średnica bryły korzeniowej, aby korzenie nie uległy zagięciu. Bardzo ważna jest też odpowiednia głębokość, dlatego im dołek głębszy tym lepiej, powinien mieć co najmniej 0,5 m. Miejsce okulizacji powinno znaleźć się około 5 cm poniżej poziomu gleby. Wtedy to róże dodatkowo się ukorzeniają z pędów i lepiej zimują. Następnie po posadzeniu i uciśnięciu gleby wokół rośliny, obficie ją podlewamy i formujemy miskę, aby woda nie spływała na boki. Późną jesienią dodatkowo wykonujemy kopczyk na róży do wysokości około 15 cm, dla ochrony przed późniejszym mrozem.

PODLEWANIE

Podlewanie  róż jest w zasadzie prostą czynnością, ponieważ róże nie lubią ani zbyt mokrego, ani zbyt suchego stanowiska. Dlatego w razie potrzeby podlewamy je, nie mocząc liści i kwiatów, czyli wykluczamy podlewanie wachlarzem i deszczykiem z góry. Najlepiej byłoby, abyśmy strumień kierowali między rośliny tuż przy ziemi. Polecane jest też przy systemie automatycznego nawadniania, użycie linii kroplującej, która dozuje wodę bezpośrednio w korzenie, bez moczenia liści i kwiatów. Pamiętajmy, że zawsze jest lepiej rzadziej podlać, ale obficie, niż często lecz płytko. Gleba powinna być stale wilgotna.
podlewanie róż

Źródło: pixabay.com

NAWOŻENIE

Nawożenie róż natomiast zależy między innymi od obfitość i trwałego kwitnięcia róż, a także od odporność na choroby. Róże dobrze odżywione są w stanie same sprostać różnym chorobom, gdyż są mocniejsze. Niestety jeżeli przedawkujemy nawóz, szczególnie azot, róże będą miały wiotkie łodygi. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, pamiętajmy o prostej zasadzie – wszystko z umiarem. Najlepiej stosować specjalne nawozy do róż, gdyż zawierają one obok podstawowych składników mineralnych także pierwiastki śladowe, niezbędne różom do prawidłowego rozwoju. Jednym z takich nawozów jest  Substral „Magiczna Siła do róż”. W krótkim czasie powoduje tworzenie nowych, mocnych pędów i kwiatów.
Pisząc artykuł o tym, jak dbać o róże, nie sposób nie wspomnieć o najczęstszych grzybowych chorobach róż, jakie je atakują. Otóż róże najczęściej chorują w upalne i wilgotne lato. To właśnie taka pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, na które najczęściej chorują nasze rośliny.

Źródło: pixabay.com

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY RÓŻ

MĄCZNIAK PRAWDZIWY

Jest bardzo popularną chorobą roślin. Jego objawy możemy zaobserwować na roślinach warzywnych, owocowych i ozdobnych. Objawem jest mączysty, biały nalot na górnej stronie liści, a także na kwiatach i pędach. Porażone rośliny mają zahamowany wzrost, słabiej kwitną i owocują, a porażone części ulegają deformacji i zasychaniu.

CZARNA PLAMISTOŚĆ

To równie popularna chorobą co mączniak. Jej objawami są czarne plamy, które w pierwszej kolejności pojawiają się na dolnych liściach. Porażone liście szybko żółkną i opadają. Porażone krzewy mają zahamowany wzrost słabo kwitną i owocują, ponadto są podatne na inne choroby i mroź. Usuwanie zarażonych liść to jedna z metod zwalczania choroby, oczywiście do swojej dyspozycji mamy również fungicydy.

RDZA RÓŻY

To często występująca choroba w lata deszczowe. Objawami tej choroby jest pojawianie się pomarańczowo – czerwonych zarodników, które wielkością przypominają główkę od szpilki. Zarodniki te możemy zaobserwować na spodniej części liści oraz na ogonkach liściowych i młodych częściach roślin. Zarodniki mogą pojawić się pod koniec lata bądź na początku maja. Porażone części roślin bardzo często ulegają deformacji a porażone liście masowo opadają. Rdza zimuję w postaci grzybni na pędach lub w postaci zarodników przetrwalnikowych w obumarłych częściach roślin. Rdzę możemy zwalczać środkami chemicznymi  wykonując 3 do 5 oprysku co 7 – 10 dni. Dostępne środki ochrony to Amistar 250 S.C., Biosept 33 SL. Bardzo ważne jest zapobieganie !! Dzięki dobrej pielęgnacji i wygrabianiu liści możemy w dużym stopniu obniżyć ryzyko wystąpienia rdzy.

SZARA PLEŚŃ

Znana jest na całym świecie. Patogen ten atakuje wszystkie części nadziemne roślin: liście, kwiaty, owoce, pędy i pąki. Występuje on na roślinach ozdobnych, warzywnych i owocowych. Ponadto rozwija się również podczas przechowywania żywności. Pierwszymi objawami patogenu są brunatne gnilne plamy szybko przechodzące w prawie czarne nekrozy. Najczęściej na granicy tkanki zdrowej z chorą powstaje szary pylisty nalot. Porażenie szybko postępuje powodując gnicie kwiatów. Źródłem infekcji pierwotnych są resztki roślin w których zimują formy przetrwalnikowe. Infekcje zachodzą wyłącznie w kropli wody lub zranienie. do zakażeń dochodzi gdy temperatura gwałtownie się obniża, co powoduje skraplanie wody na różnych częściach roślin. Bardzo dobre wyniki w walki z patogenem daje usuwanie wszystkich resztek roślinnych oraz usuwanie zarażonych części roślin. Po zauważeniu pierwszych objawów możemy przystąpić do zwalczania drogą chemiczną. W tym celu możemy zastosować Kaptan lub Fenheksamid. Liczba zabiegów zależy od nasilenia choroby.

ANTRAKNOZA RÓŻY

Jest patogenem porażającym wiele gatunków z różnych rodzin. Pierwszymi objawami są brunatne, ograniczone nerwami plamy, które z czasem obejmują ogonki liści i przechodzą na pęd. Plamy pojawiające się na pędach są ciemne i szybko się powiększają we wszystkie kierunki. Plamy często występują w górnej części pędu przez co wierzchołek zasycha w charakterystyczny pastorałowaty sposób ku dołowi. W porażonych miejscach pojawiają się różowe wzniesienia. W drugiej połowie lata zaczynają się pojawiać ciemne drobne wzniesienia. Jednym z podstawowych zabiegów ochronnych jest systematyczne usuwanie zarażonych pędów i resztek roślinnych. Z patogenem możemy również walczyć za pomocą środków chemicznych: Folpan 80 WG, Topsin M 70.

RAK RÓŻY

Najczęściej atakuję róże pienne i pnące. Pierwszymi objawami są małe żółte plamy, które szybko brązowieją. Wokół plam pojawia się ciemna, czarna obwódka. Plamy wybrzuszają się i pękają odsłaniając wiązki przewodzące pędu. Dookoła pęknięcia powstaje tkanka przyranna. Dalszy rozwój choroby powoduje zamieranie pędu. Najlepszym sposobem jest szybkie wycięcie chorych pędów i zabezpieczenie ran pastą z fungicydem. Możemy przeprowadzić też oprysk całej rośliny Topsinem M 70.

Zostaw Komentarz