kompozycje kwiatowe na cmentarz

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć to, że groby naszych bliskich powinniśmy odwiedzać cały rok, a nie tylko w okresie Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych. Przede wszystkim, opieka nad nagrobkami jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Oczywiście, ważną rolę odgrywa także szczera modlitwa nad mogiłą, a fizycznym dowodem naszej pamięci o zmarłym są znicze i kwiaty składane na mogile. Trzeba powiedzieć o tym, iż kompozycje kwiatowe w zależności od pory roku są wykonane z żywych lub sztucznych kwiatów.

Z pewnością, godne uwagi są tu śliczne bukiety, które umieszczane są w nagrobkowych flakonach. Warto zwrócić uwagę na to, że zwykle stworzone są one z róż, lilii, anturium, storczyków czy słoneczników. Natomiast w okresie wiosennym jak najbardziej odpowiednie są krokusy, tulipany i żonkile, często wykorzystywane do stroików wielkanocnych, a podczas jesieni preferowane są chryzantemy. Poza tym, bukiety zdobione są gałązkami liściastymi, trawami, czasami jarzębiną, baziami lub suszkami. Trzeba powiedzieć o tym, iż równie śliczne są kwiaty doniczkowe, które mogą dekorować grób przez długi okres. Otóż, w czasie Wszystkich Świętych bez wątpienia na grobach dominują kolorowe chryzantemy. Niektóre z nich są miniaturowe, inne znów bardzo duże. Ponadto, mogą posiadać pełny lub drobniutki kwiat, a w ostatnim czasie modne są też złocienie strzępiaste. Oprócz tego na cmentarz jak najbardziej odpowiednie są bratki, astry, róże, ale mówimy tu głównie o miniaturowych okazach.

Nie ulega wątpliwości to, że znaną dekoracją grobu są oryginale wiązanki, które mogą przyjmować różne formy, a do najbardziej powszechnych należą stroiki w kształcie serca, krzyża czy kuli. Przede wszystkim, tworzone są one najczęściej w oparciu o stelaż, który pokrywany jest zieleniną, a następnie kwiatami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się kompozycje kwiatowe umieszczone w wiklinowym koszyczku, które są bardzo piękne i tak naprawdę mogą dekorować grób przez cały rok, także podczas różnych świąt. Godne uwagi są jeszcze wieńce kwiatowe, wykonane przeważnie z różyczek i margaretek, które często są wykorzystywane jako dekoracja krzyża.

Reasumując, kompozycje kwiatowe na cmentarz możemy wykonać samodzielnie lub zakupić w sklepie. Mogą one być tradycyjne lub oryginalne, jednak najważniejsze jest to, by współgrały z krzewami rosnącymi koło grobu, a także zniczami i innymi ozdobami nagrobkowymi. Nie przesadzamy też z ich nadmiarem, gdyż cmentarz to nie kwiaciarnia, a nadmiar bukietów nie sprzyja modlitwie ani zadumie nad własnym życiem.