malowane pisankiNie ma chyba na świecie osoby, która mogłaby sobie wyobrazić Wielkanoc bez oryginalnych pisanek. Oczywiście, jajka świąteczne muszą być kolorowe i śliczne ozdobione. W tym celu możemy użyć różnych preparatów, ale o wiele lepiej jest zdać się na domowe sposoby farbowania kraszanek, które stosowane od lat były przez nasze babcie, bowiem ich efekty są naprawdę wspaniałe.

Otóż, gdy pragniemy, aby pisanki były w odcieniach brązu i beżu, wystarczy je zagotować w wodzie, do której wrzucimy łuski cebuli. Bez wątpienia jest to nie tylko najpopularniejszy, ale i najskuteczniejszy sposób koloryzacji jajek wielkanocnych. Jeżeli chcemy nadać im kolor czerwony, możemy to uczynić na kilka sposobów. W tym celu, gotujemy je z łuskami czerwonej cebuli lub w wywarze z hibiskusa, do którego dodajemy sok z cytryny. Ponadto, zielone pisanki uzyskamy wtedy, gdy łuski cebulowe zamienimy na młode żyto.

Oprócz tego, do barwienia jajek możemy również wykorzystać korę drzew i w zależności od jej ilości, którą dodamy do wrzątku, otrzymamy żółte lub pomarańczowe jajka. Natomiast, gdy zależy nam wyłącznie na pomarańczowym odcieniu, pisanki należy zanurzyć w soku marchwiowym lub dyniowym. A, co ciekawe efekt różowych jaj jest możliwy do uzyskania po zanurzeniu ich w buraczanym roztworze. Nie ulega wątpliwości to, iż w bardzo prosty sposób można ufarbować kraszanki na niebiesko, korzystając z owoców tarniny, borówki bądź z liści czerwonej kapusty.

Gdy nasze pisanki są już kolorowe, możemy przejść do ich upiększania za pomocą ślicznych wzorów i aplikacji wielkanocnych. Aby wykonać tę czynność, możemy się posłużyć ciepłym woskiem i wykałaczką, ale w trakcie malowania musimy zachować ostrożność, by się nie poparzyć. Niestety, ta sztuka wymaga niemałej sprawności oraz talentu artystycznego. Poza tym, do dyspozycji posiadamy również specjalne farbki, pisaki i kredki, które przeznaczone są do dekorowania kraszanek. Oczywiście, stawiamy tu na markowe akcesoria, gdyż wtedy śliczne wzory będą się utrzymywać przez długi czas, a co najważniejsze nie będą się rozmazywać. Nie ulega wątpliwości to, iż niektórzy są zwolennikami drapanek, które wykonuje się bardzo prosto. Wystarczy za pomocą nożyka lub szpilki nabitej na gumkę od ołówka stworzyć różne wzory na wcześniej koloryzowanym jajku, niesamowity rezultat gwarantowany. Na uwagę zasługują również pisanki farbowane sprayem, w szczególności brokatowym, który pięknie mieni się w świetle.

Można by tu jeszcze wymienić wiele technik malowania pisanek, ale jeżeli zastosujemy się do tych wspomnianych powyżej, nasze pisanki będą oryginalne, śliczne i jedyne w swoim rodzaju. W ten sposób wykonane kraszanki mogą dekorować koszyk wielkanocny lub stroik oraz stół świąteczny.