Jakie rośliny posadzić przy altanie?

Submitted by on Cze 13, 2017

Altana ogrodowa to lekka budowla, która jest najczęściej ażurowa i, którą stawia się oczywiście w ogrodzie. Jej zadaniem jest chronić przed deszczem i słońcem. Miejsce to jest miejscem spotkań i odpoczynku. Dlatego często stawiana jest w punktach widokowych bądź jako akcent na zakończenie osi kompozycyjnych ogrodu. Budowla ta na ogół sama w sobie stanowi ozdobę ogrodu, ale warto ją również udekorować.

jak udekorować altanę

Źródło: pixabay.com

Otóż bardzo pięknie wyglądają altany pełne kwiatów, porośnięte bluszczem lub powojem, oświetlone lampionami. Należy przede wszystkim zadbać o to, żeby altanka ogrodowa urządzona była spójnie ze stylistyką ogrodu, w którym się znajduje. Można urządzić ją tematycznie, np. w stylu morskim. Mając to wszystko na uwadze to ja w tym artykule powiem, jakie rośliny należy posadzić wewnątrz, jak i na zewnątrz altany ogrodowej, aby wyglądała ona pięknie.

Wewnątrz altany ogrodowej można powiesić ozdobne kosze na doniczki z roślinami, których pędy, kwiaty i liście zwisają, tworząc żywe bukiety. Do takich kwiatów należą m.in. werbena, petunia i pelargonia. Kosz może zostać podwieszony do okapu w centrum altany, można też powiesić kilka mniejszych koszy, rozmieszczonych w jej wybranych miejscach. Takie kwiaty można również ustawić na wysokich emaliowanych, stylizowanych na vintage, stojakach. Zamiast stojaka można wykorzystać także znalezioną na targach staroci metalowy stojak pod miednicę, który kiedyś pełnił rolę umywalki.

rośliny do altany

Źródło: pixabay.com

Jeśli natomiast chodzi o posadzenie roślin na zewnątrz altany ogrodowej to warto tu posadzić rośliny pnące, które zacienią ją i wtopią w zieleń otoczenia. Do takich roślin należą chociażby bluszcze oraz róże pnące. Dookoła altanę można obsadzić roślinami płożącymi, np. berberysem niskim, szczodrzeńcem płożącym lub wawrzynkiem, dzięki czemu będzie sprawiała wrażenie „wrośniętej” w krajobraz ogrodu. To rozwiązanie jest idealne do ogrodów urządzonych w stylu angielskim.

Zostaw Komentarz