Jak urządzić ogród działkowy?

Submitted by on Sie 11, 2017

Urządzając ogródek działkowy, warto wykorzystać walory przyrody i za ich pomocą stworzyć miejsce, dzięki, któremu wypoczywanie w nim będzie dla nas miłe i będziemy czuć się w nim bardzo dobrze.

działka

źródło: pixabay.com

To jaki charakter będzie miała nasza działka, zdecyduje o sposobie jej zagospodarowania:

  • Działka odrolniona – jest to zazwyczaj teren o dobrej kulturze ziemi, jednak jeżeli nie była ona uprawiana przez rok bądź dwa lata mogło pojawić się na niej wiele chwastów. Zanim założymy na niej dom zdążą się one rozproszyć, co może znacznie utrudnić zakładanie ogrodu. Takie działki są zazwyczaj wolne od krzewów i drzew, a więc ogród musi być założony od samego początku.
  • Działka leśna – porośnięta jest krzewami i drzewami. Powierzchnię ziemi pokrywa runo, które jest charakterystyczne dla danego środowiska. Nie warto zmieniać ekosystemu, a zostawić roślinność, jaką zastaliśmy i ewentualnie posadzić rośliny, które będą do niej pasować.
  • Siedlisko ze starym domem – zazwyczaj jest to teren zabudowany i wraz z nim kupujemy stary sad, warzywniak i zabudowania gospodarcze. Także w tym wypadku warto zostawić większość rzeczy, tak jak to zastaliśmy. Wykorzystajmy istniejące już drzewa, czy też krzewy, nawet jeżeli wyglądają na zdziczałe.

źródło: pixabay.com

Jaki tym ogrodu będzie najlepszy dla Ciebie?

Całoroczny – jest to ogród, w którym będziemy spędzać dużo czasu. Jego założenie będzie wiązało się ze zmianą warunków glebowych oraz przekształceniem zastanego typu roślinności naturalnej zazwyczaj ogród obsadzony roślinami ozdobnymi. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, które będą spędzały w swoim ogrodzie letnim sporo czasu.

Naturalny – jest to ogród, które nie chcą bądź nie mają czasu na to, by spędzać dużo czasu na działce i poświęcać go naprawdę w ogrodzie. Chcąc mieć taki ogród, jedyne co musimy zrobić to wyeksponować specyficzne walory roślinności, która występuje na działce i uzupełnić kompozycje gatunkami, które mają podobne zapotrzebowanie.

Weekendowy – taki ogród musimy odwiedzać regularnie, jednak nie potrzebuje on wiele pielęgnacji. W takim ogrodzie łączymy ogród ozdobny położony w otoczeniu domu.

1 komentarz

  1. Andzia says:

    Działka z małym domkiem to dosłownie marzenie. Najlepiej gdyby było miejsce na ogród i na warzywniak. Idealne miejsce do odpoczynku. Z jednej strony mieć taras z meblami do tego przeprowadzić oświetlenie,a z drugiej strony oddzielony drewnianym płotkiem warzywka.

Zostaw Komentarz