wzory pisanek dla dzieci

Maluchy uwielbiają Święta Wielkanocne, w szczególności wykonywanie pisanek, gdyż podczas tej czynności świetnie się bawią. Przede wszystkim, technika ich tworzenia jest uzależniona od wieku dziecka oraz od jego zdolności artystycznych. Oczywiście, bardzo pomocne wydają się być tu szablonowe jajka wielkanocne, które stanowią duże ułatwienie dla najmłodszych, gdyż mogą się na nich wzorować podczas robienia własnych kraszanek.

Z pewnością, pisanki wykonywane przez maluchów są bardzo oryginalne, gdyż dzieci nie obawiają się łączenia różnych technik, a także są  bardzo dokładne i wkładają wiele serca w wykonywanie świątecznych jajek. Nie ulega wątpliwości to, że kiedy mówimy o przedszkolakach, najczęściej tworzą one papierowe jajka. Bywa, iż ich wzór ma postać kolorowanki, którą trzeba pięknie pomalować kredkami lub farbkami bądź ozdobić bibułą, koralikami czy wstążeczkami. Poza tym, jak najbardziej pożądane są ozdoby wykonane metodą origami, która przywędrowała do nas z egzotycznej Japonii. Oprócz tego, maluchy rewelacyjnie się bawią w trakcie dekorowania jajek włóczką lub kolorowymi sznureczki, które przytwierdzają do pisanki za pomocą kleju. Bywa, iż kraszanki przypominają zwierzątka, np. zajączki czy świnki, bowiem posiadają oczka, noski, usta czy ogonki, które mogą być stworzone z włóczki o innym kolorze lub z materiału. Nie mniej śliczne są styropianowe pisanki, które zdobione są aplikacjami przedstawiającymi świątecznego baranka, kurki czy króliczka.

Trzeba także tu wspomnieć o tym, iż starsze maluchy często wyszywają szablonowe pisanki za pomocą kordonku. Ponadto, najmłodsi najchętniej ozdabiają jajka świąteczne kwiatkami, paseczkami, kropeczkami, misiami, swymi imionami, kratką, ulubionymi zabawkami. W tym celu posługują odpowiednimi mazakami, kredkami, farbkami, które są trwałe i nie mażą się. Dzieci kochają też wydzieranki, w związku z czym chętnie obklejają kraszanki korowymi kawałkami papieru i bibuły. W dalszym ciągu modne są też jajka wielkanocnego tworzone z wydmuszek, jednak podczas ich zdobienia należy bardzo uważać, ponieważ są one kruche i nietrudno je zniszczyć. Warto powiedzieć o tym, iż bardzo często organizowane są dla dzieci konkursy na przepiękne pisanki. Oczywiście, muszą być one wykonane samodzielnie, czasami dozwolona jest praca w grupach.

Nie ulega wątpliwości to, że  barwne pisanki są jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i podczas śniadania wielkanocnego dzielimy się jajkiem świątecznym z bliskimi i składamy sobie życzenia. A do najpiękniejszych kraszanek bez wątpienia należą te, które stworzone są przez najmłodszych.